Pronájem bytů v Opavě a na opavsku

Ne vždy můžete mít finanční prostředky na koupi nemovitosti. Pak Vám nezbývá nic jiného, než si nemovitost pronajmout. Při výběru nemovitosti k pronájmu, ať už se jedná o byt nebo dům, byste si měli prověřit lokalitu, stav nemovitosti a také sousedy a majitele nemovitosti.

Jak se bydlí v pronájmu v Opavě?

Bydlení v pronájmu je dnes zcela běžnou věcí, kterou každý měsíc v Opavě řeší desítky lidí, ať už to jsou rodiny, nebo mladí lidé. Dokonce i starší lidé dnes vyhledávají pronájmy, skoro stejně často jako právě již zmíněná mladší generace. Lidé neustále migrují a já ze své pozice mohu tento vjem velice dobře posoudit, jelikož jsme si v naší realitní kanceláři vychovali odborníky na pronájmy a tito lidé se ve svém oboru orientují velice dobře. To také dokazuje, že pronajmeme měsíčně přes 40 bytů na opavsku.

V Česku a především tady u nás na Moravě (Opava, Krnov, Ostrava, Frýdek Místek) se lidé pořád ještě dívají na nájemní byty jako na něco zlého. Nájemní bydlení nemusí vůbec znamenat méně kvalitní bydlení. Většina pronajímatelů bytů nebo domů se snaží, aby nemovitosti byly v dobrém stavu a nájemníci v bytech byli spokojeni a zůstali zde co nejdelší dobu.

V dnešní době jsou nejvyhledávanější byty k pronájmu 2+1 a 1+1. Ceny služeb a nájmu nutí i rodiny s dětmi se uskromnit a zvolit menší byt 2+1 než byt 3+1 s dražšími náklady na bydlení.

Bydlení v pronájmu?

Bydlení v nájmu má své výhody i nevýhody.

Výhody nájemního bytu nebo domu jsou, že se nestaráte o případné opravy, jako jsou například výměna oken, porouchaný plynový kotel, prasklé trubky a podobně. Ve většině nájemních smluv je totiž uvedeno, že nájemník si hradí drobné opravy do 1 000 Kč, ale vždy je to na vzájemné domluvě.

Nevýhodou nájemního bydlení ovšem bývá, že si nemůžete sami dělat úpravy bytu, a pokud ano, je zde riziko, že při odstěhování se Vám Vaše investice do nemovitosti už zpravidla nevrátí.

Naše zkušenost je taková, že majitelé jsou často k těmto úpravám a vylepšením nájemních nemovitostí svolní a ba naopak, jsou za to i rádi. Vaši investici Vám pak kompenzují snížením ceny nájmu.

Vše je to vždy na vzájemné domluvě. Díky široké nabídce nájemního bydlení jsou nájemníci dnes v pozici, že si pronajímatele mohou vybírat.

Jak vybrat pronájem?

Pokud se jedná o pronájem v bytě, je třeba se dívat především na to, jestli je vyúčtování služeb dostatečně průkazné a kolik by to tak zhruba mělo být. Ideální je, vyžádat si rozpis služeb bývalých nájemníků nebo za poslední rok. Každý majitel bytu by měl mít od správce domu každoroční výpis. Pokud plánujete dlouhodobý pronájem, měli byste i pečlivě vybírat lokalitu. I když, narovinu, v Opavě neexistuje špatná lokalita. Já osobně preferuji Kylešovice. Žijí tam většinou původní obyvatelé, tedy starší lidé, kteří se o své okolí starají. V okolí je vyžití jak na procházky s pejskem tak i s dětmi. Byty jsou opravdu prostorné. Byty 2+1 mají často balkon, komoru a hlavně velkou kuchyni, ne výjimečně jak to bývá třeba v Kateřinkách v Opavě. A byty 3+1 jsou, co se týče panelových domů, jedny z největších v celé Opavě.

Opavskem proběhla fáma, že se zde shlukují nepřizpůsobiví občané, ale jak už jsem napsal, je to opravdu jen fáma, vím to z osobní zkušenosti.

Je v Opavě či na Opavsku z čeho vybírat?

Ano, v Opavě je opravdu celá škála různých bytů. Díky tomu, že Opava je historické město, není problém zde sehnat kromě klasických panelových domů i krásné cihlové byty o výměře až 250 m2.

Jen pro ukázku mohu poskytnout krátký přehled nejvyhledávanějších lokalit na Opavsku.

V Kateřinkách u Opavy jsou klasické panelákové byty 1+1 o velikosti 35m2, 2+1 jsou na sídlištích jako je Antonína Sovy, Pekařská, Na Pastvisku, Ratibořská, nejčastěji 44m2 bez balkonu a na sídlištích Holasická, Edvarda Beneše, Grudova, Zeyerova jsou 55m2 a bývají často i s balkonem. Pojďme se podívat na byty 3+1 na sídlištích jako je Antonína Sovy, Pekařská, Na Pastvisku, Ratibořská. Zde bývají tyto byty metrážně 65m2 a 68m2 a často jsou i s balkonem.

No a co se týká sídlišť Holasická, Edvarda Beneše, Grudova, Zeyerova, tak tam to bývá od 69m2 do 77m2 a jsou převážně s balkonem.

Jak už jsem se jednou zmínil, skvělých lokalit v Opavě je spousta a mezi ně patří třeba byty pod městským hřbitovem, jako je Nerudova, Milady Horákové, Purkyňova, Elišky Krásnohorské a jiné.

Byty v cihle:

Pokud by jste nechtěli bydlet v panelovém domě, ale v cihle, pak určitě hledejte na ulicích Mírová, Zacpalova, Na rybníčku, Husova, Joy Adamsonové, Denisovo Náměstí a další.

Pokud by jste chtěli podrobnější přehled jak cen, tak kvality bydlení, mile rád Vám poskytnu veškeré informace na tel.: 774 129 000.

S pozdravem
Oblastní manažer
František KubínZpět na všechny články