Pronajmout si byt nebo ho koupit

Lidé se mne často ptají, co je lepší, jestli byt vlastnit nebo si jej pronajmout. Ono vždy záleží, o jaký byt se jedná, jaké jsou Vaše plány do budoucna a kolik činní nájemné.

My, tady v České Republice, máme tendenci nemovitosti vlastnit.

Každý druhý říká… není, jak bydlet ve vlastním, nebo nebudu přece někomu cpát peníze za nájem a podobně. Nicméně je důležité si připomenout, že dokud nemovitost splácím a banka má na nemovitosti zástavu, kterou si dává vždy, pokud nemovitost financujete hypotékou nebo úvěrem, pak nemovitost sice vlastníte, nicméně nemůžete s ní nakládat dle vlastního uvážení.

Představte si situaci, že byt vlastníte 10 let a najednou se stane problém. Přijdete o práci nebo se dostanete do situace, že se rozejdete, rozvedete se svým partnerem. Váš partner byt nebo dům opustí a Vy zjistíte, že hypotéku nezvládáte platit. Myslíte, že Vás banka nechá být klidnými, protože byt je Váš? Vůbec ne. Pokud nebudete řádně a včas platit, banka použije všech dostupných prostředků, aby Vás z bytu vystěhovala. Ano, nabízí se možnost, že byt prodáte a dluhu se zbavíte. Jenže situace na trhu nemusí být zrovna příznivá pro prodej Vaší nemovitosti a byt již neprodáte za stejnou cenu za jakou jste jej koupili.

V dnešní době se s tímto problémem lidé potýkají běžně. Lidé koupili byt před třemi lety, dnes se dostali do svízelné situace, byt si již nemohou dovolit, chtějí ho prodat, ale i když byt koupili za 1 350 000 Kč, dnes má bohužel hodnotu pouze 1 100 000 Kč a banka jim nedovolí byt prodat, pokud nesplatí celou částku. To znamená, že pokud ho chtějí prodat, musí ještě ze své kapsy vytáhnout cca 250 000 Kč. No jo, ale kde je vzít, když nemovitost prodávají, protože jsou v těžké životní situaci? V této situaci doporučujeme klientům byt pronajmout a k prodeji se odhodlat, až bude situace na trhu příznivější nebo až budou mít z hypotéky umořenou větší sumu. Ovšem tato varianta nejde využít v případě, že se lidé rozvádějí, nebo rozcházejí.

Často se také stává, že cena nájmu je nižší než cena hypotéky včetně služeb.

Dejme si příklad: lidé se rozhodnou koupit byt 2+1 44m2 po rekonstrukci, osobní vlastnictví v Kateřinkách u Opavy za 890 000 Kč. Vezmou si 90% hypotéku na 30let, což znamená že mají 90 000 Kč v hotovosti na sumu. Suma, kterou si tedy půjčí z banky je 800 000 Kč, takže průměrná splátka na tento byt se bude pohybovat někde okolo 3 550 Kč. A služby v takovémto bytě jsou okolo 3700 Kč + elektřina + spotřeba plynu na vaření. Pokud počítáme se spotřebou elektřiny 600 Kč/měsíc a plyn 150 Kč/měsíc dělá to celkem 8 000 Kč. Byty tohoto typu začínají na ceně nájmu včetně služeb 7000 Kč – 7 500 Kč/měs.

Pokud se rozhodnete byt prodat za 5 let, bude Vaše dlužná částka cca 740 000 Kč.

Kolik jste tedy ušetřili na vlastním bydlení oproti nájmu?

Ve vlastním bydlení jste za 5 let zaplatili 480 000 Kč (hypotéka + služby). V nájemní bytě jste zaplatili, 450 000 ( při nájmu 7 500 Kč ) nebo 420 000 Kč ( při 7 000 Kč ) Takže jste zaplatili v průměru o 40 000 Kč víc.

Náš příklad se drží toho, že jste se rozhodli byt po 5 letech prodat, tak pojďme dál. V tuto chvíli si někteří z Vás můžou říci, že byt po oněch letech prodají a vydělají. Troufne si někdo z Vás říci, co bude za 5let? Jestli hodnota bytu vzroste nebo se sníží? V tuto chvíli vše nasvědčuje, že ceny bytů porostou. Ale o kolik? Pokud by jste byt z našeho příkladu prodali za stejnou cenu, za kterou jste jej koupili, situace by se nadále odvíjela takto:

Bance doplatíte zbytek hypotéky, to je 740 000 Kč další výdaj, který Vás čeká, je právní servis, který bych počítal okolo 20 000 Kč za kvalitní a individuální služby včetně kolků a ověření podpisů, dále odhad pro finanční úřad cca 3000 Kč. Poslední poplatek, který Vás čeká, je daň z převodu, která dělá 4% (35 200Kč).

Suma sumárum z 880 000 Kč, které jste za byt utržili, Vám zbude 81 000 Kč a to pouze za předpokladu, že jste měli štěstí a Váš byt si koupil soused a tím jste ušetřili dalších cca 15 000 – 20 000 Kč za propagaci Vaší nemovitosti, která je pro prodej velice důležitá.

Abych to tedy shrnul. Z bytu jste utržili 81 000 Kč. Na počátku jste do bytu vložili 90 000 Kč ze svého a oproti nájmu jste za 5 let přeplatili o cca 40 000 Kč více.

Kupovat nemovitost se vyplatí tehdy, pokud jste rozhodnuti, že v ní zůstanete více než 5 let. Pokud to takto nevidíte, dobře zvažte své rozhodnutí.

Zkuste si nechat cvičně spočítat, kolik Vás bude stát hypotéka a kolik Vás bude stát bydlení. I tuto službu poskytujeme.

Pokud byste chtěli v této oblasti poradit, rádi si s Vámi sjednáme schůzku u nás v kanceláři a rozebereme veškerá úskalí individuálně, dle Vaší potřeby. CO TO BUDE STÁT? Jako každá solidní firma poskytujeme naše rady a myšlenky zdarma!Zpět na všechny články