Realitní poradna

Zeptejte se nás na cokoli.

Vložit nový dotaz
Vaše jméno:
Email:
Telefon:
Předmět:
Dotaz:

Vaše dotazy a odpovědi

M.K - Realitka žádá propacení nákladů

Dobrý den,
obracím se na Vaši realitní poradnu, kterou mi doporučila známá, protože si už nevím rady s NN reality. Žádají po mě zaplacení nákladů, které prý měli při propagaci mého bytu. Nabízeli jej 3 měsíce a přivedli jen 2 zájemce a žádný z nich neměl o můj byt vážný zájem. Nepodepsal jsem jim žádnou smlouvu a byt se dodnes neprodal. Mají na něco nárok?
Děkuji za odpověď M.K.
Docela sebejistý argument „ Nic jsem nepodepsal, tudíž nejsem k ničemu zavázán“ slyšíme velmi často a pramení bohužel z neznalosti občanského práva. Málo kdo ví, že zprostředkovatelská smlouva, na základě které pracuje většina realitních kanceláří, nepotřebuje ke svému uzavření písemnou formu. A proto nemít takovou smlouvu podepsanou často neznamená nemít závazek. I proto jednání, kdy zadáte prodej své nemovitosti více realitním kancelářím bez písemné smlouvy, může být spíše riziko. Daleko bezpečnější je, jasně si stanovit práva a povinnosti obou stran hned na začátku, aby nedošlo k nějakému nedorozumění v průběhu prodeje. Moderní realitní kanceláře používají i smlouvu o závazcích prodávajícímu. Patron reality tento druh smlouvy užívá a majitelé nemovitostí jasně vědí, co od nás mají očekávat.
A co se týče Vašeho dotazu. Neznám přesné detaily Vaší dohody. Ale solidní realitní kancelář si účtuje provizi jen v případě, že zdárně dokončí obchod. Vše ostatní na moderní realitní trh nepatří.

Alena - Realitka nevyplatila peníze

Dobré odpoledne,
chtěla jsem se zeptat, zda byste mi dokázali poradit s mou situací. Realitka prodala můj byt už před půl rokem a kupující tvrdí, že převedl peníze na účet dané RK, ale ta nám do teď nevyplatila žádné peníze a pořád jen slibuje a vymlouvá se. Co mám dělat? Alena, Litultovice.
V tomto případě záleží, jaké máte podepsané smlouvy. Pokud máte podepsanou smlouvu o úschově peněz s RK, kde jsou jasně uvedené podmínky vyplacení kupní ceny, tak je v prodlení RK a je nutno to tedy řešit s ní. Pokud je opravdu v prodlení, v tomto případě již půl roku, neváhal bych se obrátit na právníka.
Pokud smlouvu o úschově peněz nemáte, i tak by mělo být přímo v Kupní smlouvě uvedeno, za jakých podmínek se vyplácí kupní cena prodávajícímu. Podívejte se tedy do Vašich smluv, a zjistěte, zda podmínky byly splněny či nikoli. Pokud ano, urgujte RK s vyplacením peněz. Pokud ani tak nebudete reagovat, obraťte se na právníka.
Budu rád za Vaši zpětnou reakci, neboť samotného by mě zajímalo, jak se k tomu daná RK postaví.

Milan Knopp - Jak danit?

Dobrý den,
prodáváme rodinný dům a realitní kancelář vybrala rezervační zálohu 100 000 Kč od zájemců. Ti od smlouvy odstoupili a nám byla polovina těch peněz vyplacena, jako kompenzace za způsobené problémy a odřeknuté další zájemce, vyplacena. Chci se zeptat, musím tu částku danit? Děkuji za odpověď, s pozdravem Milan Knopp.
Dobrý den,
Děkujeme, že jste na nás obrátil se svým dotazem. Docela mě zarazilo, že Vám s tímto dotazem neporadila realitní kancelář, která obchod vedla. Protože k prodeji nemovitosti nakonec nedošlo, nespadá tato částka do daně z převodu nemovitosti. Důležité je na základě jakého dokladu jste peníze dostal (pokuta, dar nebo jiná kompenzace za ušlý zisk). Pokud je tato částka pouze Vaším příjmem (ziskem) a nespadáte do žádné výjimky osvobozující od platby daně, musíte z těchto peněz odvést F. Ú daň z příjmu. Pokud budete mít k tomuto ještě jakýkoliv další dotaz, neváhejte mne kontaktovat na 774 129 000. S pozdravem František Kubín Patron reality.