M.K - Realitka žádá propacení nákladů

Dobrý den,
obracím se na Vaši realitní poradnu, kterou mi doporučila známá, protože si už nevím rady s NN reality. Žádají po mě zaplacení nákladů, které prý měli při propagaci mého bytu. Nabízeli jej 3 měsíce a přivedli jen 2 zájemce a žádný z nich neměl o můj byt vážný zájem. Nepodepsal jsem jim žádnou smlouvu a byt se dodnes neprodal. Mají na něco nárok?
Děkuji za odpověď M.K.
Docela sebejistý argument „ Nic jsem nepodepsal, tudíž nejsem k ničemu zavázán“ slyšíme velmi často a pramení bohužel z neznalosti občanského práva. Málo kdo ví, že zprostředkovatelská smlouva, na základě které pracuje většina realitních kanceláří, nepotřebuje ke svému uzavření písemnou formu. A proto nemít takovou smlouvu podepsanou často neznamená nemít závazek. I proto jednání, kdy zadáte prodej své nemovitosti více realitním kancelářím bez písemné smlouvy, může být spíše riziko. Daleko bezpečnější je, jasně si stanovit práva a povinnosti obou stran hned na začátku, aby nedošlo k nějakému nedorozumění v průběhu prodeje. Moderní realitní kanceláře používají i smlouvu o závazcích prodávajícímu. Patron reality tento druh smlouvy užívá a majitelé nemovitostí jasně vědí, co od nás mají očekávat.
A co se týče Vašeho dotazu. Neznám přesné detaily Vaší dohody. Ale solidní realitní kancelář si účtuje provizi jen v případě, že zdárně dokončí obchod. Vše ostatní na moderní realitní trh nepatří.
Zpět do poradny